A Kitárt Ajtók Ünnepe idén is megrendezésre került az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar Hallgatói Önkormányzatának szervezése által, 2015. december 3-a a Fogyatékos Emberek Nemzetközi Világnapja alkalmából.
„Én is ott leszek?!” címmel a rendezvény az integráció témáját járta körül változatos programsorozatával.A résztvevők előszőr az „Életutak” keretein belül hallgathatták meg Tóth Károly, Lukoviczki Réka, Fenyvesi Zoltán és Puha Andrea előadásait. Közülük Tóth Károly volt az első, aki egy megható táncos bemutatóval kezdte meg előadását, majd mesélt arról, hogy mozgássérültként milyen nehézségekkel küzdött és küzd. A roppant jó humorérzékkel rendelkező srác örömmel válaszolt minden feltett kérdésünkre, beszélt eddigi életéről, elért és kitűzött céljairól is. Lukoviczki Réka arról beszélt, hogy hogyan tudta feldolgozni egyik lába elvesztését és, hogy ez hogyan hatott ki mindennapjaira, továbbá arra hívta fel a figyelmet, hogy hogyan közelítsünk és hogyan ne egy fogyatékkal élőhöz. Fenyvesi Zoltán kerekesszékes hétközapjairól, nehézségeiről mesélt, valamint a kerekesszékes futásról, mint sportról. Puha Andrea „Szájkóder” nevű projektjét, blogját mutatta be, mellyel a siketek életét próbálja közelebb hozni olvasóihoz. Ezt követte az „5 percem a Tiéd – Élő könyvtár” nevezetű közvetlen beszélgetés, ahol a résztvevők csoportokba rendeződve tabuk nélkül kérdezhettek bármit az Autisták Országos Szövetségének és a Siketek Sport Klubjának tagjaitól, továbbá Fazekas Ágnestől. Mindezek után egy kicsit formálisabb előadás következett, „Éjszaka akadályok nélkül” címmel egy kerekasztalbeszélgetés, melynek tagjai Benis Dániel (Sziget Fesztivál KFT-től), Gyulavári Ágnes (Fehér Paradicsom Klubtól) és Margitai Anna (egyetemi hallgató) voltak, a moderátor pedig az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar egyik oktatója, Perlusz Andrea volt. Sajnálatos módon Endrédi Bálint (kerekesszékes fesztiválozó) forgalmi okok miatt nem tudott részt venni. A résztvevők a beszélgetés keretében olyan témákat érintettek, mint „Mennyire lehet, egy fesztivált teljesen akadálymentesíteni, mind látássértülek, mind mozgássérültek számára.”, „A hazai klubok, fesztiválok pénzszerzés céljából, vagy pedig emberségből akadálymentesítenek.”, valmint „Az akadálymentesítésen kívül miket nyújtanak még a fesztiválok a mozgássérülteknek.”. Az intézmény nagy előadójában a programsorozatot az „Átértékeled” projekt (az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karának hallgatói vizsgafeladatukként a Belga – Az a baj című dalát dolgozták át) bemutatói, Bényi Katalin, Fekete Gy. Viktor, Gönci Som Kinga, Kovács Vera és Móricz Laura, zárták. A nézők a rendezvény zárásaként a Roll Dance nevű kerekesszékes táncegyüttes bemutatóját nézhették meg a tornateremben, akik több koreográfiával is készültek, s a legvégén még a közönség is táncra perdült.
Míg az intézmény előadójában egymás után mentek az előadások, addig az „A” épület földszinti folyosóján civil szervezetek interaktív workshopot tartottak egész nap. Az alábbi civil szervezetek képviseltették magukat: Autisták Országos Szövetsége, Cri Du Chat Baráti Társaság, ELTE Illyés Sándor Szakkollégium, Gézengúz Alapítvány a Születési Károsultakért, Kézzelfogható Alapítvány, Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete, Magyra Speciális Művészeti Egyesület, Magyar Williams Szindróma Társaság, Mancsos Sengítőtársaink Terápiás Állatok És Oktatási Alapítvány, Mosolygó Kórház, Motivációs Műhely, Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetsége, Siketvakok Országos Egyesülete, Siketek Sport Klubja.
A rendezvény célcsoportja, érzékenyítés céljából, főleg a gimnazisták voltak, akik a visszajelzések alapján jól érezték magukat. Remélem, továbbadják tapasztalataikat, kellemes érzéseiket a Kitárt Ajtók Ünnepével kapcsolatban társaiknak és jövőre még többen fognak eljönni!
Király Petra
A képeket Vörös Tamás készítette.
Az ELTEVízió által készült videó az eseményről pedig a következő linken tekinthető meg: https://www.youtube.com/watch?v=qchl8NCq8CU